Az első éveikben a gyermekek egy intenzív fejlődési szakaszon mennek keresztül. Interakciókon keresztül tanulnak meg kommunikálni , tájékozódni a valós fizikai világban ami körbeveszi őket, és szerzik be azokat a mintákat és tapasztalatokat, melyek a későbbiekben meghatározzák hozzáállásukat az új dolgok megtanulásához. Nagyon fontos a fejlődésük szempontjából, hogy ez a folyamat örömteli legyen, mert a későbbiekben ezt a mintát fogják előhívni amikor megtanulnak valami új dolgot az óvodában, iskolában, vagy későbbiekben a nagybetűs életben.
A tanulás szempontjából a legfontosabb a siker megélésének élménye és az örömteliség. Gondolom, mindenki látta már azt az önfeledt örömöt a gyermekek arcán, amikor megtanulnak valami újat. Amikor először megfogja kezével a játékát, a hasára fordul, kúszik-mászik , az első felállás, az első lépések. Ezek a legelső megélt örömei a gyermekeknek mind mozgáshoz kötődnek, azokhoz, melyeken keresztül megtanulják koordinálni a szemük, kezük, és egész testük működését, azokat a mozgásokat, amiket majd az iskolában a tanuláshoz használni fog.
A Brain Gym kineziológiai módszer ezekre a korai mozgásmintákra épül, és 26 egyszerű játékos mozdulaton keresztül idézi fel ezt a korai időszakot, amikor még a tanulás öröm volt.
Az írás, olvasás, a számolási készségek, a nyelvtanulás, sportteljesítmények, a teljes testmozgást igénylő tevékenységek javítására nem csak a gyerekek, hanem minden korosztály részére hatékony segítséget nyújt. Alkalmazható továbbá azért is, hogy növelje koncentrációs képességünket, kapcsolataink és kommunikációnk minőségét, emlékezőtehetségünket, szervezési képességünket, és a mindennapi élethez való pozitív hozzáállásunkat.
Az eredetileg gyermekek részére kifejlesztett Brain Gym program napjainkban már mások szükségleteit is kielégíti:
- bármilyen korú emberekét, akik tanulási képességeiket kívánják fejleszteni
- szülőkét és pedagógusokét, akik a tanulás terén örömet és könnyedséget szeretnének adni a gyermekeknek, beleértve a viselkedési és egyéb tanulási zavarokkal küszködő gyermekeket is
- azokét, akik szakmai tudásukat egy újabb készséggel szeretnék kibővíteni
A módszer a test-elme rendszer közötti hatékony kommunikációt segíti és korrigálja, mégpedig úgy, hogy növeli a játék és a kreativitás szerepét, ezáltal csökkenti a teljesítményt hátráltató stresszt. Az egyensúlyteremtő gyakorlatokat úgy tervezték meg, hogy természetes fejlődésünkhöz hasonlóan, mozgáson keresztül fejlesszék az idegpályákat.
A programot a módszer kidolgozói ( Dr.Paul Dennison és Gail Dennison) több mint három évtized alatt fejlesztették ki, az oktatás, a fiziológia, az agyműködés és az alkalmazott kineziológia területén elvégzett széleskörű kutatások eredményeinek felhasználásával. A Brain Gym tanfolyam feltárja a mozgás jelentőségét a tanulás fizikai tényezőinek szempontjából, ezáltal lehetőséget ad az elméleti és kapcsolati készségek/képességek bővítésére.
Kada Anna
forrás: Brain Gym101